Buďme v pomoci ľuďom prezieraví

05.11.2017 15:00

Koniec roka a vianočné sviatky sa blížia nezadržateľnou rýchlosťou. Čochvíľa na nás okrem reklamy na tisíce zbytočných vecí začne útočiť aj pocit, že "treba" pomôcť. Srdcervúce reportáže a príbehy rodín na nás doľahnú v tomto období oveľa silnejšie ako počas zvyšku roka. Ťažko skúšaných rodín, ktoré sa ocitajú v existenčnej biede alebo na jej hranici v posledných rokoch pribúda.

Budú sa organizovať predvianočné zbierky, festivaly, koncerty, firemné večierky s cieľom pomôcť ľuďom. Vôbec nespochybňujem význam tejto dobročinnosti (veď sami ju často využívame na pomoc rodinám), len sa chcem dnes dotknúť zložitejšej a komplexnejšej otázky, nad ktorou sa musíme zamyslieť, ak nechceme v pomoci ľuďom kĺzať len po povrchu.

 

Kto dostane našu pomoc?

Postrehol som, že veľa ľudí sa hanbí za svoje finančné dlhy. Pravdu o nich sa dozviem až po dlhšom kontakte s rodinou, alebo sa často musím zložitými otázkami dopátrať k výške a rozsahu dlhov danej rodiny. Teraz si pár z vás povie, veď tie zmluvy podpisovali slobodne, nikto ich k tomu nenútil. Nie, ja naozaj nebudem obhajovať špekulantov, ktorí si naberú dlhy a potom sa ich snažia rôznymi spôsobmi zbaviť. V tejto snahe sa skrýva vysoký morálny hazard, ktorý bude viesť k všeobecnému nedodržiavaniu záväzkov. Poviem to jasne - takíto špekulanti ma nezaujímajú a keď zistím, že ide o špekulácie, rýchlo sa stiahnem.

V hĺbke srdca však prežívam bolesť a beznádej ľudí, ktorí si však požičali na staré auto, lieky alebo potraviny pre svoje deti alebo na školské pomôcky v septembri. Dlh aj spolu s nekresťanskými úrokmi splácajú, lebo to považujú za správne a ctia si záväzky, ktoré na seba prijali. Len pár príkladov:

- pani s vážnou psychickou poruchou si cez telefón požičia 4000 eur, ďalších takmer 4000 eur sú úroky a poplatky,

- rodinka s 5 deťmi (v tom čase) si požičia 6500 eur na staršiu Škodu Fábiu, ďalších takmer 6200 eur sú úroky a poplatky,

- rodinka so 4 deťmi má kreditnú kartu (tzv. revolvingový úver), na ktorej má vyčerpaný úverový rámec vo výške 2400 eur, keďže tento úverový rámec nevládze platiť, každý rok zaplatí 500 eur na úrokoch (úverové perpetuum mobile).

A do toho vstúpite vy, spravíte zbierku vo svojom okolí, medzi príbuznými, kamarátmi, v škole, firme a pôjdete obdarovať týchto ľudí. Vôbec neviete o tom, že tieto peniažky budú použité na splatenie vysokých (ba až úžerníckych) úrokov. Vianoce budú teda radostné, no najviac sa bude radovať veriteľ.

Nemôžem sa zbaviť pocitu, že úvery boli prostriedkom na to, ako umelo predĺžiť fungovanie mnohých nezdravých prvkov našej spoločnosti. Úvery pre chudobných pomohli oddialiť riešenia, ktoré by seriózni politici museli prijať už oveľa skôr. Ale nedávam to za vinu len im, veď rastúcim tempom sa zadlžujú ľudia aj podniky v celom západnom svete a dlh samotných štátov v mnohých prípadoch láme historické rekordy.

Existujú spôsoby, ako si v takejto situácii pomôcť? Áno, osobný bankrot, žaloba o určenie úveru za bezúročný, vyplatenie úveru iným výhodnejším úverom. Každé z týchto riešení má svoj háčik a nie vždy je vhodné pre každého. Ak viete o takej rodine, môžete sa na nás obrátiť, skúsime poradiť.

 

Úspory vs. úvery

Sporiť sa neoplatí, zoberte si radšej úver! Zaznieva dnes z každej strany, a samozrejme najviac sú tomu vystavení jednoduchí ľudia. Ale ono sa naozaj ťažko oplatí sporiť, keď úroky v bankách dosahujú nulové hodnoty.

Áno, existujú investičné stratégie (dlhopisy, akcie), ale povedzme si na rovinu, sú vhodné pre osamelú matku štyroch detí z malej oravskej obce, ktorá sa každému z detí rozhodne každý mesiac uložiť 15 eur na úspory? Za 20 rokov každému dieťaťu nasporí (keby sme brali fakt, že sporená suma sa nezmení) 3400 eur. Aká to však bude hodnota o 20 rokov vzhľadom na reálnu infláciu? Má teda význam pre takúto rodinu v dnešnej dobe vôbec šetriť?

Predstavte si však, že historicky to fungovalo inak. Ľudová banka Námestovo (1899 - 1938), ktorej fungovanie sme odborne skúmali na mini-konferencii v Tvrdošíne minulý rok, požičiavala za 7% p.a. a úročila vklady 4-5 % p.a. Okrem toho že takto pomáhala miestnym dlžníkom a veriteľom, financovala miestne projekty, ako napr. elektrifikáciu v Námestovu, pílu v Tvrdošíne, atď. Dnes sa banky(!) nehanbia požičať za 20% a na špecifických sporiacich produktoch vám dajú (až na svetlé výnimky) v rozmedzí 0,3 až 1%. Stále hľadáme odpoveď, či by takýto lokálny inštitút mohol existovať v čase dnešnej obrovskej regulácie bankového trhu (nie veľkých ale malých) a zároveň nediskriminačných zákonov. Ak sa nájde niekto, kto nám poradí, budeme veľmi vďační :-)

 

Nie vždy je vinný štát

Štát sa nestará! Za všetko môže štát! Často počujem v rôznych súkromných alebo verejných debatách. Nechcem zľahčovať úlohu štátu v tomto procese, keďže disponuje legislatívnymi, exekutívnymi a súdnymi kompetenciami. Štát ale naozaj nemôže za to, že otec alebo matka rodiny sa rozhodne túto rodinu opustiť a nechať ju napospas osudu s pár desiatkami eur výživného. Nemôže ani za všetky pochybenia bánk, nebankoviek, poisťovní, súkromných spoločností, ani za chamtivosť a hlúpu povahu vášho suseda. Ak túžime po lepšej spoločnosti, s vyššou morálkou, musíme sa na nej podieľať všetci bez výnimky, každý v role alebo funkcii, ktorú zastáva.

 

Tipy ako naozaj pomôcť

Nedokážem vám poradiť univerzálny recept, aká pomoc bude naozaj osožná. Držím sa však pri pomoci týchto pár pravidiel:

1. Cieľom je, aby rodina dokázala byť čo najviac sebestačná

Sebestačnosť je základným východiskom našej pomoci. Rodiny, ktoré sú v náročnej životnej situácii, chcú hospodáriť a pestovať, môžu od nás získať hospodárske zvieratá, semienka zeleniny, ovocné stromy a kríky. Tým, ktorí nemajú vlastnú pôdu, sa snažíme zohnať malé záhradky alebo polia. Nie je to však len o pestovaní a chove. Sebestačnosť môže byť aj v zbere byliniek, vo vlastných schopnostiach niečo opraviť alebo zhodnotiť.

Tipy na darčeky:

 • Sliepka
 • Morka
 • Jalovica
 • Hus
 • Balík semiačok zeleniny
 • Ovocný strom alebo krík
 • Fúra hnoja
 • Semiačka byliniek
 • Čajník

2. V každej rodine je možné nájsť rezervy, na ktorých môže rodina pracovať

Možnosti ako optimalizovať fungovanie domácnosti, sú mnohoraké. Od nevýhodných poistiek, telefónnych paušálov cez inštaláciu úsporných žiaroviek alebo vodovodných batérií. Veľké úspory sa dajú dosiahnuť pri rozumných nákupoch, varení alebo mrazením.

Tipy na darčeky:

 • Pekárnička na chlieb
 • Úsporné led žiarovky
 • Úsporné vodovodné batérie alebo sprchové hlavice
 • Dobré rady ako ušetriť na paušále
 • Knižka o lacnom a zdravom stravovaní
 • Mraznička

3. Vzdelanie a informácie sú základom rastu rodín a spoločnosti

Rodina musí napredovať, vzdelávať sa a rásť. Aj preto organizujeme pre rodiny rôzne kurzy a semináre s odborníkmi. Robíme zbierky kníh a ak nám to finančné možnosti dovoľujú, zaplatíme rodinám aj predplatné časopisov (Fifík, ABC, Kozmos, Príroda).

Tipy na darčeky:

 • Dobrá kniha
 • Predplatné kvalitného časopisu
 • Kurz varenia alebo iných zručností
 • Pomoc s platením poplatkov na ZUŠ

4. Peniaze darúvame v nevyhnutných situáciách a na konkrétny účel

Darovanie finančných prostriedkov vždy dobre zvažujeme. Niekedy sú však nevyhnutné (choroba, iná vážna situácia) pre to, aby rodina mohla prekonať závažné obdobie. Nezabudnime však na body predtým :-)

 

Mgr. Anton Michalica, PhD.

predseda združenia