Spoločné stretnutia pre rodiny

30.05.2016 19:00

V roku 2016 pokračuje OZ Misia mladých v realizácii spoločných zážitkových stretnutí pre deti a matky z oravských rodín, ktoré sa nachádzajú v náročných životných situáciách. Od začiatku roka až doteraz sa zrealizovali štyri stretnutia.

V pondelok 1. februára sa v Tvrdošíne uskutočnilo prvé stretnutie, počas ktorého sa zorganizovala mini kuchárska súťaž na tému nátierky. Deti za pomoci matiek, ktoré mohli iba radiť, mali v stanovenom časovom limite pripraviť a natrieť na pečivo krabiu, cesnakovú a tvarohovú nátierku. Po zhodnotení súťaže porotou bol najlepší tím odmenený. Keďže bolo ešte fašiangové obdobie, pre deti aj ich mamy bola tiež naplánovaná karnevalová zábava. Ešte pred stretnutím dostali deti za úlohu pripraviť a vyrobiť si doma karnevalové masky a kostýmy.

Na nasledujúcom stretnutí, ktoré sa konalo v nedeľu 13. marca v Tvrdošíne, sa chlapci v rámci tvorivých aktivít učili vyrobiť si vlastný veľkonočný korbáč z vŕbového prútia. Dievčatá si zdobili vajíčka pomocou farbičiek, niektoré vyskúšali aj techniku s farebnými nitkami. Popri tom deti pomáhali aj pri príprave občerstvenia. Pripravovali jednohubky a tiež sa naučili, ako si urobiť chutný domáci ovocno-tvarohový pribináčik. Matky mali samostatné skupinové aktivity, počas ktorých si ozdobovali perníky a tiež zdobili vajíčka voskovou technikou.

Počas ďalšieho stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 17. apríla v Námestove, sa deti učili variť rôzne jedlá pod dozorom profesionálneho kuchára. Pripravili tradičné aj netradičné druhy, ako napr. šúľance, rezance s makom, ale aj zapečený žihľavový nákyp s cviklovou prílohou. Pre mladšie deti boli pripravené tvorivé aktivity a mohli sa tiež povoziť na koni. Matky najskôr absolvovali prednášku zameranú na chov hydiny. Po nej mali tvorivú aktivitu, v rámci ktorej si vyrábali jarné vence.

V nedeľu 15. mája sa rodiny zúčastnili výletu do Dolného Kubína, ktorého hlavnou časťou bola spoločná opekačka v príjemnom podhorskom prostredí. Najskôr sa všetci zúčastnili sv. omše. Po nej si deti aj matky opekali pripravené dobroty. Popri tom deti súťažili, hrali futbal aj bedminton. Matky boli počas stretnutia obdarované kvalitnými kanvicami na prípravu zdravých čajov z lokálnych byliniek, ktoré sa v tomto čase už dajú nazbierať. Výlet bol ukončený návštevou aquaparku.

Fotografie z aktivít si môžete pozrieť tu.

Tieto aktivity boli podporené Nadáciou pre deti Slovenska zo zbierky Hodina deťom.