Učíme deti opravovať si bicykle a vážiť si ich!

07.02.2020 14:38

Začiatkom roka 2020 sme v Misii mladých spustili kurz, v ktorom plánujeme učiť deti a mladých ľudí tomu, ako si opraviť a servisovať bicykel. Prednedávnom sme bicykle opravovali sami a posúvali ich rodinám v náročných životných situáciách. Zistili sme však, že po krátkom čase boli bicykle pokazené alebo nepoužiteľné.Mnohokrát to však boli drobné závady, ktoré by si staršie deti vedeli opraviť aj samy.

Preto sme sa rozhodli, že ich to naučíme. Každé dieťa z rodiny, ktoré pomáhame sa môže do tohto kurzu zapojiť. Ak má vlastný bicykel, opravujeme ten, ak nie, vyberie si starší, ktorý opraví a na konci si ho môže zobrať. Deti tak neučíme len opravovať a servisovať, ale aj vytvárame zdravý vzťah ku materiálnym hodnotám. Ak si bicykel sami opravia, inak pozerajú na jeho hodnotu, viac si ho vážia a starajú sa oň.

Tento náš projekt má aj ekologický charakter. Staré bicykle, ktoré by boli zapadnuté niekde v pivniciach sa opravia a sú znova využiteľné a prinášajú radosť. Zároveň sa tým snažíme zvyšovať aj bezpečnosť detí, keďže veľa z nich bicykluje na svojich starých bicykloch s nesprávne alebo slabo nastavenými brzdami (či už nefunkčnými časťami bŕzd), zodratými pláštami a tak sa vystavujú riziku nehodovej situácie.

Samozrejme, dôležité je aj zdravotné hľadisko - bicyklovanie prispieva k prevencii obezity u detí a mladých ľudí a vytvára zdravý postoj ku športu. Do kurzu máme aktuálne (7.2.2020) prihlásených cez 30 detí a ďalšie rodiny sa prihlasujú.

Časozberné videá z kurzu si môžete pozrieť TU /link/ a TU /link/:

Ako kurz prebieha? Bicykel, ktoré si dieťa donesie alebo vyberie sa rozoberie, aby sa skontrolovala funkčnosť všetkých jeho častí. Vymenia sa brzdové lanká, brdzové doštičky, bowdeny, časti prehadzovačky, ak sú poškodené, premažú sa všetky pohyblivé časti, zalepia alebo vymenia sa gumy, skontrolujú sa plášte. Bicykel sa umyje, vyčistí. Každý tento krok robí dieťa spolu s našim technikom.

Menšie deti pomáhajú pri jednoduchých úkonoch. Snažíme sa naučiť deti a mladých ľudí, ako fungujú jednotlivé časti bicykla z technickej stránky. Zoznamujú sa s rôznymi druhmi narádia a pomôckami.

Na naše kurzy nedostávame žiadne dotácie alebo eurofondy. Robíme ich preto, lebo vidíme, že je to správne. Vidíme radosť z dobre vykonanej práce a výsledku - opraveného a funkčného bicykla, ktoré si dieťa môže zobrať so sebou.

Ak by ste náš projekt s bicyklami chceli podporiť, veľmi nám pomôžu:

- diely na opravu bicyklov (lanká, bowdeny, brzdové gumičky, reťaže, pedále, gumy, plášte)

- prilby pre bezpečnú jazdu

- staršie bicykle v +- funkčnom stave


Ďakujeme za Vašu pomoc aj priazeň našej myšlienke.