Výlet k prameňu, exkurzia na salaš

27.05.2015 12:00

V nedeľu 24. mája zorganizovalo OZ Misia mladých na hornej Orave spoločný výlet, ktorého sa zúčastnili deti a matky z oravských rodín nachádzajúcich sa v náročných životných situáciách.

Predpoludním deti s ich mamami absolvovali výlet k prameňu Slaná voda pri Oravskej Polhore. Kedysi tu boli svetoznáme kúpele, v ktorých sa liečili významné osobnosti. Napriek ich zániku tu stále vyviera minerálny prameň (hlavne jódo-bromové vody). Deti a ich matky sa najskôr dozvedeli zopár zaujímavých informácií o histórii tohto miesta a liečebných účinkoch vody. Potom si každé dieťa mohlo nabrať minerálnu vodu do sklenej fľaše a zobrať si ju domov.

Popoludní nasledovala exkurzia na Salaš u Štefana v Rabčiciach. V útulnej usadlosti na konci dediny mladá rodina chová ovce a tiež vyrába rôzne výrobky z vlny. Pre deti a ich maminy boli pripravené viaceré aktivity, aby mohli viac spoznať život na salaši.

Najskôr si deti mohli vyskúšať dojenie oviec. Potom boli pre všetkých pripravené tri aktivity, ktorých sa mohli postupne zúčastniť. Prvá aktivita bola zameraná na pečenie jedla starých mám - moskole. Sú to placky z múky, soli a vody. Pečú sa na platni sporáka. Môžu sa jesť s lekvárom, makom, masťou alebo zapíjať kyslým mliekom.

V rámci druhej aktivity si deti a mamy vyskúšali plstenie a vyrábali si jednoduché suveníry z ovčej vlny. Treťou aktivitou bola ručná výroba oštiepka z ovčieho mlieka pre vlastnú spotrebu. Okrem toho sa mohli zoznámiť aj s procesom výroby žinčice.

Pre deti boli tiež pripravené viaceré športové aktivity a menšie deti sa do sýtosti vyšantili aj na pieskovisku.

Fotografie z aktivity si môžete pozrieť tu.

Táto aktivita bola podporená Nadáciou pre deti Slovenska z fondu Hodina deťom a z Programu Aktívne občianstvo a inklúzia realizovaného Nadáciou Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA.