Čo s hokkaidom?! 6 tipov, ktoré vám uľahčia jej prípravu plus bonusový dvojrecept

19.09.2017

Ak ste aspoň trošku otvorení možnosti, že by ste vo svojej kuchyni radi zaexperimentovali, prípadne urobili aj celkom prevratnú zmenu, ste na správnej adrese. Dnes hlavnou, už odtajnenou ingredienciou bude elegantná tekvička hokkaido.

Viem si predstaviť, že ste možno v duchu prevrátili oči a pomysleli si: "Čo už sa dá z takej tekvice navariť?" No, veď uvidíte! Ešte predtým však dovoľte, aby sme sa ňou trochu bližšie spoznali. Hokkaido pochádza z Japonska, kde ju od nepamäti využívali pre jej liečivé účinky. Pomáha totiž pri žalúdočných problémoch, srdcových aj obličkových ochoreniach. Je nabombovaná vitamínmi A, C, E, vitamínmi skupiny B a je plná draslíka, fosforu, horčíka, vápnika aj železa. No a ja ju považujem aj za veľmi chutnú a hlavne všestrannú plodinu. Keď sa s ňou zoznámite ešte viac a budete vedieť pár trikov, ktoré Vám uľahčia jej prípravu, stanú sa z vás naozajstní gastrokamoši, verte mi!

No ale poďme na vec! Vyhrnúť rukávy, opásať zásteru, vytiahnuť z debničky jednu oranžovú krásavicu, začíname!

Najskôr sľúbené tipy na prípravu:

1. Táto tekvica sa zbiera vždy, až keď má vysychajúcu stonku. Keby ste ju odtrhli skôr, mohlo by sa stať, že by jej chuť nebola až taká delikátna, ako má byť. A to predsa nechceme.

2. Hokkaido si pred prípravou vždy umyte.

3. Teraz si našu tekvicu nakrájajte krížom-krážom na 8 až 10 častí. Vôbec to nemusia byť úhľadné mesiačiky, kocôčky či srdiečka. Krájajte tak, ako Vám príde pod ruku. Určite ste si všimli, že táto naša tekvička je pekne tvrdohlavá. Doslova. Však ona zmäkne, nebojte! Žiadne ďalšie vykrajovanie jadierok, či šúpanie naozaj nie je potrebné!

4. Plech vysteľte papierom na pečenie, šupnite naň kúsky hokkaido a pečte na 200° asi 20 minút. Treba ju jedným očkom sledovať. Hotová je, keď začne pekne rozvoniavať, trošku sa scvrkne a okraje jemne zhnednú.

5. Keď ju vyberiete, nechajte ju vychladnúť. Máte teda čas, aby ste si pripravili ostatné suroviny, povešali prádlo, alebo si urobili ďalšie selfíčko v zásterke :)

6. Táááák a teraz už začína oficiálne varenie. Z každého kúsku vyberte vnútornú časť s jadierkami a odrežte stopku. Ak vám vadí šupka, môžete ju ošúpať, no nie je to potrebné. Ide to naozaj veľmi ľahko, môžete to robiť na ten papier na pečenie, ktorý potom celý vyhodíte, plech odložíte a nemáte veľa špinavého riadu. Mäkkučké, voňavučké kúsky hokkaido si vložte do misky a rovno ich v nej začnite strúhať na jemnom strúhadle. Zrejme vám bude stačiť polovica väčšej tekvice, no ak chcete okrem seba ulahodiť aj chuťovým bunkám vašich blízkych, strúhajte ju celú.

Pripravíme si totiž tekvicové noky (originál sú to gnocci, ale nebudeme tu nejakí nób). Ak vám napadla tá epizódka z Pelíšok, áno, viete, o čom bude reč :)

Na základný recept potrebujeme ešte:

  • 1 domáce vajíčko
  • 3 PL krupice
  • polohrubú múku
  • ½ ČL soli
  • veľký hrniec s osolenou vodou

A keďže robíme dve verzie, pre sladkú verziu si pripravte mletý mak, práškový cukor a maslo, pre slanú verziu napríklad slaninku, veľa pažítky a trošku kyslej smotany. Takisto môžu byť osmahnuté hríby, sparený špenát a balkánsky syr, či bryndza. Možností je nekonečne veľa, závisí to len na vašich chuťových pohárikoch a obsahu vašej chladničky.

Už na začiatku som vám sľúbila, že nepôjde o nič komplikované a hlavne nechceme pri sporáku stáť viac ako hodinu, takže šup šup: všetky suroviny na cesto zmiešajte v tej miske, kde už máte najemno nastrúhané hokkaido. Teda pridajte vajíčko, krupicu, soľ a postupne pridávajte polohrubú múku tak, aby vám vzniklo nelepivé cesto.

Neprežeňte to s ňou, pridávajte s citom. Medzitým vám už začína vrieť dobre osolená voda. Z tohto cestíčka (má krásnu farbu, však?) si teraz vytvarujte šúľance, pučky, guľôčky, čo len chcete.

Odporúčam radšej menšie tvary, ktoré teraz nahádžete do tej vriacej vody. Najskôr sa budú tváriť, že nevedia plávať, no vy ich jemne nadľahčíte vidličkou a oni sa o chvíľu už budú bahniť na povrchu. Stačí im 5 minút slaného kúpeľa a je to! Preceďte a sladkej verzii hneď doprajte štedrý kúsok masla a poprašok cukru. Zamiešajte, naservírujte na tanier a doveďte do dokonalosti mletým makom.

Pre slanú verziu sa nám už na panvici pečie slaninka, do ktorej vysypete zvyšok ňokov, jemne premiešate a môžu ísť hneď na tanier aj s čerstvo nasekanou pažítkou a lyžicou kyslej smotany. Hotovo!

Priať vám dobrú chuť je úplne zbytočné klišé, verte mi, že v tomto prípade je zaručená tá najlepšia chuť!

A ešte malé odporúčanie na záver: naše ňoky sú najlepšie čerstvé. Takže radšej si odložte kúsok cesta do chladničky a robte z nich ňoky až tesne pred podávaním, obschnuté nemajú už také čaro :)

J.