Radšej ako sladkosti daruj rodine mrazničku
Nebojte sa, nerobím reklamu predajcom elektrospotrebičov. Rád by som vám vysvetlil, ako v našom združení a pri pomoci rodinám v núdzi vnímame pojem sebestačnosti.
Prakticky, celá činnosť nášho združenia sa sústredí na sebestačnosť. Sebestačnosť ako schopnosť človeka vlastným úsilím zlepšovať svoj život, ale aj život svojej rodiny a komunity. Zároveň sebestačnosť rozvíja vlastné schopnosti, pomáha získavať nové vedomosti, ponúka rodine možnosť tráviť čas spolu, zlepšuje finančnú situáciu a má silný ekologický rozmer.
Využívaním sebestačnosti neobjavujeme "teplú vodu", pretože ona má silné historické korene. Ľudové "Bez práce nie sú koláče" a kresťanské "Modli sa a pracuj" alebo "Pomôž si človeče, aj Pán Boh ti pomôže" chápalo vôľu a činnosť jedinca, rodiny a komunity na svojom zlepšovaní ako nevyhnutný predpoklad rastu človeka.
Myslíme si, že "klasická charita" má svoje limity. Počas našej činnosti sme stretli stovky ľudí s dobrým srdcom, ktorí v úmysle pomôcť len napomohli zlozvykom obdarovaných alebo dokonca u nich vytvorili nezdravý návyk.
Príkladov je mnoho, ale aspoň dva ilustračné - typické predvianočné. Darca v dobrej vôli nakúpi hromadu sladkostí, balík sladkej vody a zanesie ich rodine, ktorej plánuje pomôcť. Tá si na nich pochutí a zakrátko je po pomoci (nehovoriac o možných zdravotných negatívach sladkostí všeobecne). Druhý - darca donesie do rodiny pekný funkčný používaný LCD televízor. Tým však nechcene podporí bezduché vysedávanie členov rodiny pred televízorom a márnenie ich časom a životom. Medzi ďalšie nevhodné darčeky určite patrí hŕba plyšových hračiek, smartfóny a tablety pre deti a rôzne príležitostné oblečenie (kabelky, saká, plesové šaty...).
Efekt takejto pomoci sa veľmi rýchlo minie, navyše daná pomoc môže viac ublížiť ako pomôcť (napr. zo zdravotného hľadiska). Aj preto sme vnímali, že darovanie by nemalo byť o napĺňaní túžob a predstáv darcu o pomoci, ale musí sledovať objektívne potreby obdarovaného. Tie sa nie vždy musia zhodovať so subjektívnymi potrebami darcu. Medzi objektívne potreby rodiny považujeme bezpečný domov, vzdelanie, prístup ku zdravotníckym službám, zdravú a hodnotnú stravu a samozrejme to, čo sa hmotne darovať nedá - zmysel života, lásku a dobro-prajúce vzťahy medzi členmi rodiny.
Ak sme v pozícii darcu a máme hlbokú vnútornú túžbu pomôcť inej osobe/ľuďom, nemôžeme to zúžiť na balík sladkostí. Mali by sme sa na chvíľu zastaviť a vnímať obdarovávanú osobu, jej život, dôstojnosť a budúcnosť. Ak niekto prežíva životnú krízu, hmotný dar vôbec nemusí tejto osobe pomôcť, v takom prípade ju nasmerujme na kňaza alebo psychológa, či psychiatra alebo iného odborníka. Ak darca nadobudne dojem, že hmotný dar môže pomôcť osobe alebo rodine, mal by zvážiť, akú vec daruje - v takom prípade odporúčame poradiť sa s organizáciou, ktorá s rodinami pracuje priamo na mieste.
Dôležité je komunikovať aj s obdarovaným, aby mu náš dar nakoniec nebol viac na obtiaž (napr. staršie poruchové auto, s ktorým budem viac v servise ako na cestách) ako na prínos. Darca by sa mal zaujímať o obdarovaného a pomôcť mu nasmerovať v tom, čo by mu pomohlo. Viac krát sa nám stalo, že rodiny niečo potrebovali, čo sa dalo jednorázovo požičať, alebo obstarať už používané na inzertnom serveri. Rada má niekedy naozaj cenu zlata.
Aby sme už toľko neteoretizovali, pripravil som pár tipov, ktoré môžete využiť v prípade, že to na Vás "príde" a Vy budete mať nezastaviteľnú túžbu niekomu pomôcť :-)
1. Mraznička alebo chladnička
Mnohé rodiny, s ktorými sme v kontakte, dnes stále používajú 20 a viac rokov rokov staré chladničky. Za 10 rokov svojej činnosti spotrebuje takáto chladnička toľko elektrickej energie, že sa za ňu dá kúpiť úplne nový spotrebič. Ak rodine v núdzi pomôžete zaobstarať novú chladničku, ušetríte jej nemalé peniaze na elektrickej energii. Mraznička zas umožňuje rodine mraziť ovocie, zeleninu z letnej sezóny, prípadne, čo sa snažíme rodiny učiť akciové potraviny, ktoré môžu kúpiť vo väčšom a uchovať na neskorší čas.
2. Zavarovací hrniec
Napriek tomu, že čoraz menej zavárame, je to stále jeden z najlepších spôsobov uchovania ovocia a zeleniny. Moderné spôsoby zavárania používajú minimum cukru alebo iných prídavných látok a preto je zaváranie aj zdravé. Mimoriadne obľúbená je detská výživa z jabĺk, cuketová čalamáda, strúhaná cvikla alebo marhuľový džem. Tieto plodiny si rodiny vedia sami dopestovať alebo v sezóne lacno kúpiť. Zavarovací hrniec je výborný darček, pretože umožňuje kontrolovať celý proces zavárania (čas, teplotu) a tak zaručuje štandardnú kvalitu zaváranín.
3. Predplatné časopisu
Pamätáte si na detské časy, kedy čítanie časopisov bolo sviatkom? Mnoho detí dnes nečíta časopisy a knihy a nahradzuje ich útržkovitými informáciami z internetu a sociálnych sietí. Z našej skúsenosti sa však ukazuje, že deti stále berú radi do rúk hodnotný časopis a najmä tešia sa, kedy im každý mesiac príde do poštovej schránky.
4. Spoločný výlet na zber ovocia
Nie každý výlet s deťmi musí skončiť v aquaparku alebo prevádzke rýchleho občerstvenia. Spolu s rodinami sme si obľúbili výlety za zbermi ovocia. Jahody, čučoriedky, broskyne alebo maliny si rodiny spolu nazbierajú a doma zjedia, zavaria či zamrazia. V jednom dni sa tak snúbi výlet, spoločný čas aj praktický úžitok. Ak chcete urobiť niekomu radosť a pomôcť mu zároveň, zoberte ho na zber (alebo zorganizujte zber pre detský domov, azylový dom alebo centrum sociálnej pomoci).
5. Biblia
Kniha kníh je aktuálna v každom čase. Silné príbehy biblických ľudí a odkaz evanjelií môže zasiahnuť každého čitateľa. Ak chcete potešiť rodinu na narodeniny, meniny alebo pod Vianočný stromček, Biblia nikdy nesklame.
Anton Michalica